Wirtualna asystentka — Kim jest, jaki zakres usług oferuje i jak działa korzystanie z pomocy wirtualnej w prowadzeniu biznesu

  • by

Wirtualni asystenci coraz pewniej wchodzą na rynek usług asystenckich usług i są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zatrudniania pracowników naszej firmie. Obecnie bez większego problemu znajdziemy w sieci wirtualne asystentki, które wykonywać będą czynności związane z prowadzeniem naszego biznesu online — zdalnie. Sposób ten ma wiele plusów i jest niezwykle wygodny. W dalszym ciągu jednak wiele osób podchodzi do tego tematu z pewną dozą ostrożności. W tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o wirtualnych asystentach, jakie należy wiedzieć, chcąc rozpocząć z nimi współpracę.

Kim są wirtualni asystenci?

Wirtualny asystent to osoba, która zdalnie — przez internet świadczy usługi asystenckie. Zajmuje się ona wszystkimi możliwymi do zrealizowania zadaniami i jest alternatywą dla zatrudnienia tradycyjnego osób. Obecnie trend ten staje się coraz bardziej popularny i coraz częściej wykorzystywany przez klientów. Usługa polega na tym, iż wybierając konkretną asystentkę, w zamian za opłatę zlecamy jej prace do wykonania. Osoby tak pracujące w sieci świadczą bardzo szeroki zakres usług. Każda osoba przeważnie specjalizuje się w danej czynności, choć nie jest to reguła. Wirtualni asystenci pobierają opłatę za pomoc w postaci wynagrodzenia miesięcznego, ryczałtowego czy za wykonanie konkretnej czynności. Przeważnie usługi wirtualnych asystentów rozliczane są na podstawie pakietów godzin, które wykupujemy przed skorzystaniem z usług. Jedna godzina pracy asystentki może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Osoby tak pracujące są przeważnie freelancerami lub osobami prowadzącymi jednoosobowe firmy. Wirtualnych asystentów znaleźć możemy na portalach ogłoszeniowych, w serwisach dla freelancerów lub w wyszukiwarce Google.

Jaki zakres usług świadczą?

Wirtualni asystenci świadczą wiele rodzajów usług. Tymi podstawowymi są kwestie biurowe takie jak tworzenie i porządkowanie dokumentów elektronicznych czy ich obsługa. Asystenci wirtualni prowadzą też kalendarze swoich klientów, umawiają spotkania czy wspomagają zleceniodawców nietypowymi działaniami jak doradztwo, czy analiza danych. Kolejną grupą usług, jakie świadczą wirtualne asystentki, są te związane z promocją w internecie. Wiele osób proponuje prowadzenie profili w mediach społecznościowych, pozyskiwanie klientów z internetu czy zamieszczanie reklam. Promocja internetowa obecnie jest jednym z głównych punktów usług wirtualnych asystentów. W cennikach e-asystentek znajdziemy również usługi bardziej tradycyjne jak te związane z obsługą biura naziemnego. Mogą one odbierać zdalnie telefony w naszym imieniu, odpowiadać na korespondencję elektroniczną czy zarządzać zdalnie o ile to możliwe sekretariatem lub firmą. To bardzo ważna usługa, z której korzystają osoby prowadzące biznesy internetowe. Osoby pracujące w ten sposób posiadają również często szerokie doświadczenie prawno formalne. Mogą zatem tworzyć umowy czy wystawiać faktury. Ogólnie bardzo często możemy również uzgodnić inne czynności, które są indywidualne dla naszej profesji czy firmy, a możliwe są do wykonywania zdalnie. Wirtualne asystentki czasami po indywidualnym uzgodnieniu mogą zaproponować pomoc naziemną np. osobiste odebranie korespondencji i zeskanowanie jej czy załatwianie spraw w urzędzie. Jest to już jednak decyzja w gestii danej osoby i tego, czy ma taką możliwość.

Jakie są plusy korzystania z wirtualnych asystentów?

Korzystanie z wirtualnych asystentów ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, iż możemy korzystać z usługi niezobowiązująco oraz tylko wtedy kiedy tego potrzebujemy. Jest to bardzo duży plus w porównaniu z zatrudnianiem pracowników na stałe i ponoszeniem z tego tytułu kosztów. W razie chęci skorzystania z pomocy mamy możliwość wyboru w sieci bardzo dużej ilości wirtualnych asystentów oraz nie powinniśmy mieć problemu z zamówieniem usług od ręki. Kolejnym dużym plusem jest efektywne wykorzystywanie pieniędzy. Jeśli przeznaczymy daną sumę na zakupienie usługi tego typu, otrzymamy za daną kwotę konkretną pomoc. Podczas zatrudniania pracowników często nie są oni wykorzystywani do maksimum lub często też ich kompetencje są zbyt małe — czy wręcz przeciwnie płacimy za zatrudnianie specjalistów, którzy nie wykorzystują swojego potencjału. Nawiązując też wiele znajomości i kontaktów biznesowych, możemy bardzo często współpracować z takimi osobami przez długi czas — w dalszym ciągu niezależnie. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy wirtualnych asystentek, możemy również dowolnie wybierać osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Jeśli zadanie jest odpowiedzialne możemy wybrać bardziej doświadczoną osobę lub wręcz przeciwnie zapłacić mniejszą sumę za zlecenie prostych prac. Gdy dana osoba nie sprawdzi się przy projekcie, nie musimy również współpracować z nią przez długi czas, jak ma to miejsce np. przy zatrudnianiu pracowników i możemy wybrać kolejne osoby.

Dużą zaletą będzie też brak konieczności przeprowadzania procesu rekrutacyjnego i poszukiwania pracowników do naszej firmy. Jest to czynność z pewnością uciążliwa oraz nie łatwo znaleźć odpowiedniego pracownika na rynku pracy. Przeglądając oferty wirtualnych asystentów mamy pełen przegląd różnych propozycji. Jednym z największych plusów, z jakiego możemy skorzystać, zatrudniając wirtualne asystentki, jest fakt, iż możemy je zweryfikować — dużo łatwiej niż prywatnych pracowników. Osoby takie są osobami publicznymi, które często otrzymują wiele opinii czy rekomendacji. Przy zatrudnianiu tradycyjnie pracowników możliwość ich weryfikacji jest dość ograniczona.

Czy każdy może skorzystać z usług wirtualnych asystentów?

Podczas poznawania tego tematu, jednym z najczęściej padających pytań jest to czy każda osoba może skorzystać z takiej pomocy. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Z usług wirtualnych asystentów skorzystać mogą zarówno duże firmy, prywatni przedsiębiorcy, a także osoby prywatne. Wirtualne asystentki oferują swoją pomoc na zasadzie prostego rozliczania się i płatności oraz niewymagając nawiązywania stałych relacji biznesowych. Oznacza to, że nawet będąc osobą prywatną i potrzebując pomocy we własnej pracy, możemy okazjonalnie skorzystać z usług takich osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *