Pierwsza strona internetowa Twojego biznesu – 8 najczęściej popełnianych błędów

  • by

W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu bez wątpienia wiąże się z obecnością w Internecie. Jeśli nie posiadasz strony internetowej, profilu na Facebook’u czy wizytówki w Google oznacza to, że po prostu nie istniejesz. Twoi potencjalni klienci, jak nigdy wcześniej, są aktywnymi użytkownikami sieci, a co za tym idzie wyszukują w ten sposób produkty i usługi – również te, które masz w swojej ofercie. Warto także wspomnieć, że praktycznie każdy rodzaj działalności znajdzie tu swoje miejsce. Jednak wróćmy do początku. Masz pomysł na biznes, zakładasz działalność i co dalej? W tym momencie powinieneś pomyśleć o swojej pierwszej stronie internetowej. Takiej, która przyciągnie użytkownika, dostarczy mu informacji i przekona go, że Twoje produkty, bądź usługi są jedyne w swoim rodzaju. W teorii może brzmieć to bardzo prosto, ale w praktyce bywa z goła inaczej. Dzisiaj skupimy się na najczęściej popełnianych błędach podczas tworzenia pierwszej strony internetowej.

1) Chaotyczny układ strony

Planując swoją pierwszą stronę internetową musisz pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu najważniejszych informacji, zarówno na stronie głównej, jak i na poszczególnych zakładkach. Często zdarza się, że strony firmowe są bardzo niespójne, a użytkownik po wejściu nie jest w stanie w sposób intuicyjny poruszać się po menu, poszczególnych produktach i odnajdywać kluczowe dla siebie informacje. Znudzony albo wręcz zmęczony przeglądaniem Twojej strony po prostu ją opuści, a Ty stracisz potencjalnego klienta. Jak uniknąć tego błędu? Najlepiej weź czystą kartkę i zaplanuj na niej układ Twojej strony internetowej, a następnie postaw się w roli użytkownika, który odwiedza ją po raz pierwszy. 

2) Brak responsywności 

Drugim najczęściej popełnianym błędem podczas tworzenia pierwszej strony internetowej jest zapominanie o jej prawidłowym wyświetlaniu się na urządzeniach mobilnych. Co z tego, że Twoje strona będzie doskonale prezentować się na komputerach, jeśli już chociażby na telefonie kompletnie się „rozjedzie”? To bardzo ważny aspekt, szczególnie biorąc pod uwagę fakt jak dużo obecnie osób korzysta z Internetu na swoich smartfonach. 

3) Obecność strony powitalnej

Całe szczęście już coraz więcej osób odchodzi od stosowania stron powitalnych, jednak nadal się to zdarza. Strona, które powstaje tylko po to, aby użytkownik musiał kliknąć „Wejdź” jest zdecydowanie zbędna. Oprócz tego, jeśli chcesz wykorzystać taki zabieg do np. rozdzielenia dwóch biznesów czy kilku wersji językowych zdecydowanie lepiej patrząc z punktu optymalizacji pod kątem SEO, jak i doświadczeń użytkowników, jest stworzyć odrębne strony i umiejętnie połączyć je na stronie głównej Twojej pierwszej strony internetowej. 

4) Nieaktualne informacje

Nikt z nas nie chciałby trafić na stronę, na której znajdują się nieaktualne dane kontaktowe czy informacje na temat poszukiwanej usługi czy produktu (cena, dostępność, czas realizacji itp.). To zawsze musisz mieć na uwadze i na bieżąco aktualizować dane, ponieważ przede wszystkim Twoja strona ma być użyteczna dla użytkowników, a także wolna od błędów ortograficznych i stylistycznych. Możesz również skorzystać z opcji bloga firmowego i tam umieszczać najnowsze informacje, porady i wszelkie inne treści, które mogą zainteresować Twoich potencjalnych klientów. 

5) Słabej jakości zdjęcia

Słabej jakości zdjęcia nie zachęcają do skorzystania z usług, a na pewno już nie do zakupu konkretnego produktu. Tworząc swoją pierwszą stronę internetową musisz mieć na uwadze fakt, że prowadzisz swego rodzaju grę z użytkownikiem i tylko od jakości umieszczonych przez Ciebie informacji i zdjęć zależy czy zdecyduje się on skorzystać z Twojej oferty. To właśnie dlatego warto, abyś zadbał o wysokiej jakości zdjęcia, które będą przyciągały spojrzenia i przedstawiały Twoje usługi lub produkty z jak najlepszej strony. 

6) Brak certyfikatu SSL

Przyznasz, że wyjątkowo mało profesjonalnie wygląda strona, która po wejściu na nią generuje ostrzeżenie o treści: połączenie z Twoją witryną jest niebezpiecznie. Jeśli chcesz budować spójny i pozytywny wizerunek swojej firmy już od pierwszej strony internetowej, koniecznie zadbaj o posiadanie tego rodzaju certyfikatu, abyś w późniejszym czasie nie tracił z tego powodu potencjalnych klientów. 

7) Brak optymalizacji pod kątem SEO

Chyba nie ma właściciela firmy, który po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnej frazy związanej z jego działalnością nie chciałby znajdować się w TOP10. Jednak, aby tak się stało musisz o tym pomyśleć już na etapie budowania swojej pierwszej strony internetowej. Jej odpowiednia optymalizacja pod kątem SEO, a w tym prawidłowe linkowanie wewnętrzne, będzie doskonałym wstępem do dalszych działań związanych z jej pozycjonowaniem. 

8) Pomijanie User Experience

Brzmi zagadkowo? Już spieszymy z odpowiedzią! User Experience to nic innego jak doświadczenia użytkownika z korzystania z Twojej strony internetowej. Co możesz zrobić, aby jeszcze bardziej ułatwić jej eksplorowanie? Chociażby stworzyć przejrzysty i łatwo dostępny formularz kontaktowy, usunąć zbędne informacje, nie działające linki, wyeksponować najważniejsze treści, ułatwić zakup, a także usprawnić szybkość działania strony. 

Podsumowując, tworząc swoją pierwszą stronę internetową powinieneś przede wszystkim skupić się na użytkownikach. Określić swoją grupę docelową i zastanowić się czego może oczekiwać, jakich produktów i usług szukać, a także jakimi treściami możesz do niej dotrzeć i przekonać do wyboru właśnie Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *